Myš domácí - jak se zbavit myší?
Myš domácí - Mus musculus
Všude, kde jsou lidé, žije myš domácí. Je pravděpodobně nejrozšířenějším ze všech hlodavců světa. V našich zemích byly myši donedávna považovány za nebezpečné škůdce a přenašeče nákaz.
Vzhled
Myš domácí se přizpůsobila životu v lidské společnosti tak dokonale, že jí například v chladném prostředí naroste podstatně delší a hustší srst. Dokáže žít a dokonce odchovat mláďata i v chladicím boxu. Srst je tedy hodně teplá a hustá, vydává charakteristický zápach. Její barva může být žlutohnědá až šedočerná. Členové téže kolonie si při péči o srst vzájemně pomáhají. Myš domácí má výborný sluch. Vnímá tóny do frekvence 100 kHz (to je o 80 kHz více než člověk). Aby se myši dorozuměly navzájem a při hledání ztracených mláďat, používají vysoké pískavé tóny. Čich je velmi ostrý, pomáhá objevovat potravu a stopy po jiných myších. Za to zrak má velmi slabý, velké předměty pozná pouze zblízka. Myš domácí má těla 7 - 10 cm, ocas je o něco kratší než tělo. Její hmotnost se pohybuje kolem 30 g.
Rozšíření
Po celém světě poblíž lidských sídel s výjimkou Arktidy, Antarktidy a některých džunglí. "Volně" žije na polích a v řídkých lesích.
Způsob života a potrava
Myš domácí je převážně noční zvíře, které se za potravou vydává za soumraku nebo v noci. Většinou se spoléhá na vynikající sluch a čich. Její zrak totiž není nijak vynikající, myš domácí vidí i za denního světla velmi špatně. Podle dosud provedených pokusů se zdá, že ostře vidí předměty jen do vzdálenosti pěti centimetrů. Myš domácí je neobyčejně pohyblivé a obratné zvíře, které dokáže snadno běhat i po stěnách. Je společenským tvorem,žije ve volných koloniích s jedním dominantním samcem. Pokud hrozí, že se kolonie příliš rozmnoží, dominantní samec nemilosrdně zahání každého vetřelce. Všichni členové téže kolonie mají specifický pach, který začínají přejímat mláďata již od narození, a společné teritorium značkují močí.
Zkouší žrát vše, na co v domě nebo v jeho okolí narazí, včetně mýdla a svíček. Nejraději má obilí, a proto se nejlépe cítí v sýpkách, stodolách i ve spížích. Velké škody působí kolonie myši domácí právě tam, kde je velké množství potravy - více, než stačí sežrat, znehodnotí svým trusem i močí. Tímto způsobem mohou myši i na lidi přenášet různé nemoci, například salmonelózu nebo leptospirózu, stejně jako střevní parazity včetně tasemnice. V létě myši domácí někdy opouštějí lidská obydlí a žijí na polích a v křovinách, kde nacházejí dostatek zrní i různých plodů. Většina myší však zůstává v domech jako nezvaní nájemníci po celý rok a žijí prostě z toho, co se naskytne. Když obyvatelé ostrova St. Kilda při pobřeží Skotska v roce 1930 opustil své domovy, místní populace myší domácích brzo vymřela.
Rozmnožování
Za to, že odolala zatím všem pokusům o vyhubení, vděčí myš domácí kromě své vynikající přizpůsobivosti také neobyčejně vysoké plodnosti. Jedna samice může mít až pět vrhů do roka (každý po čtyřech až osmi mláďatech), v sýpkách dokonce ještě více. Samice si před očekávaným porodem postaví jednoduché hnízdo z papíru, hadrů nebo jiného měkkého materiálu. Tam po 19 až 20 dnů trvající březosti přivede na svět holá a slepá mláďata. Jejich krmení a odchov jsou výhradně starostí matky. Po prvním měsíci života jsou již mláďata samostatná a ve věku šesti týdnů dosahují pohlavní dospělosti, kdy se samice již mohou plodně pářit a mít vlastní mláďata.
Ochrana
Myš domácí se všude množí rychle a bez problémů a odolává všem pokusům člověka o její vyhubení. V jedné sýpce bylo za jedinou noc zahubeno 70 000 myší, jejich kolonie však přesto přežila.
Český název | Myš domácí |
---|---|
Latinský název | Mus musculus |
Pohlavní dospělost | V 6. týdnu |
Doba březosti | 19 - 20 dní |
Rozšíření v ČR | lesích, na polích, v parcích, poblíž lidských sídel |
Rozšíření ve světě | Po celém světě, krom Arktidy a Antarktidy + džunglí |
Potrava | Semena, obilná zrna, lidské potraviny |
Délka těla s hlavou | 7 - 10 cm |
Způsob života | Žije ve volných koloniích |
Délka života | V přírodě 1,5 - 3 roky |
Hmotnost | Asi 30 g |
Ochrana | Ne |
Elektronické ultrazvukové odpuzovače myší a hlodavců
Vám ochrání Váš byt, dům, chatu, chalupu nebo automobil před nezvanými hosty jako jsou myši, hlodavci, krysy a kuny. Nabízíme jen osvědčené elektronické ODPUZOVAČE-PLAŠIČE MYŠÍ, POTKANŮ, KRYS A KUN. Nabízíme řešení efektivní, bez chemie a jedů - pouze seriózní zařízení. Rádi Vám poradíme při výběru toho správnéhé elektronického odpuzovače, aby myši, kuny a hlodavci opustili Váš dům.
Odpuzovač myší a hlodavců vysílá nepravidelný ultrazvukový signál, který je hlodavcům velmi nepříjemný a ti poté opouštějí prostory chráněné elektronickým ultrazvukovým odpuzovačem. Přístroj mění vlnovou délku kmitočtů, aby si na ně myši a hlodavci nezvykli. Ultrazvukový odpuzovač - plašič myší kun a hlodavců je vhodný do obytných prostor jako jsou ložnice a dětské pokojíčky. Ultrazvuk se šíří podobně jako světlo tedy přímočaře a má svá specifika užití a je velmi vhodný do obytných místností, jelikož neruší člověka. Odpuzovače slouží k zapuzení nebo minimalizaci škod, které mohou způsobit nežádoucí živočichové. Použití odpuzovače kun nebo myší je jednoduché. Podle typu ho umístíte do prostoru, který chcete chránit a zapojíte ho do zásuvky nebo vložíte baterie. Nabízíme Vám prověřené a kvalitní odpuzovače hlodavců, myší a kun se zárukou dva roky. V případě, že si nejste jisti použitím, rádi Vám poradíme odpuzovač přesně pro Vaši aplikaci. Přístroje napájené adaptérem jsou výkonnější než bateriové a mají větší dosah. Bateriové přístroje jsou levnější a lze je umístit i do míst kde není přívod elektrického proudu nebo do venkovních prostorů.
Žádný ultrazvukový odpuzovač není tak silný, aby ultrazvuk prostupoval zdí. Od pevných překážek se ultrazvuk odráží. Proto vybírejte přístroj vždy s ohledem na prostor do kterého bude umístěn. V blízkosti odpuzovačů nenechte volně položené potraviny na které vám mohou hlodavci chodit. Hlodavci se mohou za potravou stahovat, nasytit se a pak opět prostor s odpuzovačm opustit. Základem správné účinnosti odpuzovače tedy je: Vše uložit tak, aby hlodavci neměli k potravě přístup!
Pasti na myši a potkany
Pastičky na myši, pasti na potkany a krysy, sklopce na potkany a krysy, lapače krtků a hrabošů. To vše najdete na jednom místě na likvidaci nebo hubení myší v domácnosti, ve stájích i ve skladech. Z kreslených filmů si možná pamatujete, že myši mají rády sýr a proto ho dáváte do pastiček na myši. Ale to je pouze pověra a výmysl fimařů. Možná se Vám to bude zdát divné, ale do pastí na myši je nejlepší návnadou vlašský ořech, nebo vše co s vůní vlašských ořechů souvisí.
Potřebujete se zbavit škůdců či škodné a přemýšlíte, jak vyrobit past či sklopec nebo jakou nástrahu použít? Otázkou je, zda se při dnešních nízkých cenách výroba pastí a sklopců vyplatí. Prohlédněte si naši širokou nabídku pastí, pastiček, sklopců a nástrah a vyberte si past na konkrétní druh zvířete a pořiďte si ji levně a bez starostí.
Mezi běžné škůdce a škodnou nejčastěji patří tyto druhy zvířat - hlodavci, myši, potkani, hryzci, hraboši, krysy, krtci, holubi, kuny, lasičky, lišky, tchoři, kočky, mravenci, komáři, vosy, sršni, slimáci. Vyberte si past či nástrahu na daný druh a zbavte se jej jednou pro vždy.