Kuna skalní - nejrozšířenější škůdce

Kuna skalní - Martes foina

Kuna skalní - Častý obyvatel našich aut, chat a chalup, stodol, skladišť, půdních vestaveb a střech.

Vzhled - Tato šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou má krásnou hedvábnou srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy. V poměru s tělem má nohy poměrně krátké. Její hlavu zdobí krásná malá špičatá ouška a výrazná černá očka. Nepřehlédnutelný je i její dlouhý huňatý ocas.

Rozšíření - Kuna skalní si libuje ve skalnaté, volně porostlé krajině s mnoha úkryty. Nezřídka se kuny dají vystopovat i v blízkosti lidských obydlí. Oblíbeným kuním útočištěm jsou například půdy rodinných domů či rekreační objekty. Výjimečně ji uvidíme i na stromě. To je výsada její blízké příbuzné - kuny lesní. Kunu skalní lze vidět v jižních oblastech Asie, střední a jižní Evropě.

Způsob života a potrava - Žije a loví většinou na zemi, mezi její oblíbené pochoutky patří hlodavci, menší savci drůbež a vajíčka, která dokáží zručně vynést z hnízda či kurníku. Ve městech kuny konzumují i odpadky. V podzimních a zimních měsících tvoří její jídelníček z velké části ovoce. Pro hospodáře může být kuna skalní užitečná podobně jako kočka (loví myši), může však způsobit i nemalé problémy. Ráda si totiž pochutnává na drůbeži a jejich vejcích. Zmizení několika vajíček však není to poslední. Pokud se Vám toto hravé noční zvíře ubytuje někde v baráku, můžete počítat s tím, že v noci bude dělat pěkný rámus. Hlavně pokud se dostane k nějakým předmětům, se kterými si může hrát. Nejen při lovu využívá své mrštnosti, obratnosti, odvahy a lstivosti. Díky stavbě svého těla se dokáže protáhnout i tou nejmenší skulinkou.

Rozmnožování - Kuna skalní se páří buď v únoru, nebo v létě. Samice je březí dva až devět měsíců. Porodí 3 - 5 holých a slepých mláďat. Tato malá bezbranná stvoření otevřou oči zhruba po pěti týdnech, na mateřském mléce jsou závislá šest až osm týdnů. Po třech měsících se osamostatňují. Do podzimu zůstávají v rodině. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

Co na kunu PLATI ?

PACHOVÉ ODPUZOVAČE KUN – sem patří pachové tyčinky, destičky, spreje a postřiky na kuny, které jsou vhodné na ochranu auta – vložení nebo nástřik pod kapotu do motorového prostoru. Pachové odpuzovače kun Vám pomohou při ochraně půdy, nebo půdních vestaveb – Aplikace do míst kudy kuna na půdu vstupuje, dále do míst kde kuna vykonává svoji potřebu a také co nejblíže jejímu hnízdu.

DOPORUČUJEME TYTO PACHOVÉ ODPUZOVAČE

Pachový ohradník proti kunám 250 ml.

Odpuzovač kun - postřik proti kunám 500 ml

Pachová destička proti kunám

Odpuzovač kun do auta - tyčinka proti kunám

 

ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE KUN – jsou vhodné na ochranu auta, objektu i pro venkovní použití. Vždy mějte na paměti, že ultrazvuk bude překážkami (zeď, izolace ve střeše) odstíněn a sníží se jeho účinnost. Proto je vhodné kombinovat pachové i ultrazvukové odpuzovače dohromady. Instalace ultrazvukového odpuzovače by měla vždy pokrývat místa nejčastějšího výskytu kuny (místa vstupu, místa kde vykonává svoji potřebu a co nejblíže jejímu hnízdu. Na kuny lépe fungují ultrazvukové odpuzovače s proměnnou frekvencí – ta je pro kunu mnohem více nepříjemná.

DOPORUČUJEME TYTO ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE

3D ultrazvukový odpuzovač s dosahem 1700 m3 ve volném prostoru

UVodotěsný odpuzovač kun KEMO M-234

Deramax-Profi - ultrazvukový odpuzovač myší a kun - se zdrojem

Odpuzovač - plašič kun do auta 

 

SKLOPCE - SKLOPNÉ PASTI NA KUNU – Je možné že budete kunu odpuzovat ultrazvukovým odpuzovačem nebo pachovým odpuzovačem a kuna bude zatvrzele stále u vás na půdě v izolaci. Příčinou mohou být mláďata, které kuna vyvedla a neopustí hnízdo, dokud mláďata nedorostou…pak vás čekají 3 těžké měsíce nebo můžete kunu odlovit do sklopce. Sklopce jsou vyráběny s jedním nebo dvěma vstupy. Na plaché kuny mnohem lépe fungují sklopce se dvěma vstupy, protože sklopec tvoří přirozený tunel, kterým se kuna nebude bát projít. Na co kunu ve sklopci ulovit? Dodáme Vám granule na lasicovité šelmy, můžete nastražit také vajíčko, ovoce, párek nebo rybí hlavu. Častá chyba při použití sklopce je zanechání lidského pachu…pak se marně snažíte kunu ulovit. Doporučení je jasné, manipulujte se sklopcem pouze v rukavicích a pro odstranění lidského pachu použijte vnadidlo na kuny, které překryje lidský pach. Co s kunou po jejím ulovení? Doporučujeme vypustit kunu do volné přírody alespoň 15 - 20 km od Vašeho bydliště, jinak hrozí její návrat.

DOPORUČUJEME TYTO SKLOPCE NA KUNY

Sklopec 102x20x27 - Na větší kočky, kuny, lasice, tchoře.

Sklopec 112x21x31 - Na kuny, lasice, tchoře, kočku, potkana

Prémiové vábidlo HAGOPUR na kuny

ČEHO SE ROZHODNĚ VYVAROVAT – Uvádím případ z blízkého okolí, kdy známého chataře obtěžovala kuna, ten do vajíčka aplikoval jed a kunu otrávil, ta mu pošla ve střešní izolaci a po několika týdnech mu její rozkládající se tělo zničilo část chaty, oprava byla drahá a časově náročná. Proto důrazně varujeme před těmito zakázanými prostředky lovu kun, které vám mohou přinést více škody než užitku.

Odpuzovače a plašiče kun, lasiček a hlodavců.

Dodáváme unikátní pulzní ultrazvukové odpuzovače - plašiče kun, lasiček a hlodavců pro automobily, hospodářské objekty, půdy i pro venkovní použití. Dále dodáváme univerzální pachový odpuzovač kun HAGOPUR vhodný do jakéhokoliv prostředí. Odpuzovače a plašiče kun Vám zašleme na dobírku nebo si je můžete vyzvednout osobně v Hradci Králové.

kuna-skalni

Kuna skalní 

Kuna skalní je velmi blízkou příbuznou kuny lesní, se kterou je také mnohdy zaměňována díky velice podobnému vzhledu. Jedná se zároveň o jediné dva zástupce rodu MARTES volně žijících na území České republiky. Základním rozlišovacím znakem, byť ne jediným, je tvar a barva náprsenky. Zatímco u kuny skalní má zpravidla bílou barvu a zasahuje až na přední končetiny, u její příbuzné je nažloutlá a na končetiny nezasahuje. Rozšířena je prakticky po celém území kontinentální Evropy vyjma severských států, v mnoha zemích blízkého východu, ale také v Číně a Mongolsku.

Vzhled a fyzické dispozice

Je o něco málo větší a její kožich je méně hustý a huňatý, než je tomu u kuny lesní. Hmotnost se pohybuje zhruba mezi 1 až 2 kily a na délku může mít až půl metru. Barva srsti je našedlá a pod krkem můžeme pozorovat bílou náprsenku, která se táhne přes horní část hrudi až na přední nohy. Uši jsou tmavé bez světlého lemu a čenich je zbarven do tmavě hnědé.

Rozmnožování a potrava

Rozmnožování, březost i osamostatňování probíhá u kuny skalní prakticky totožně, jako je tomu u kuny lesní, a to včetně embryonální latence. Pro detailní informace proto navštivte stránku o kuně lesní na tomto webu. Potravní zvyklosti se u nich v základu také příliš neliší, avšak jsou do značné míry ovlivněny místem jejich života a z toho vyplývající dostupnosti různých druhů potravy. Kuna skalní se živí především hlodavci, malými savci, vejci, drůbeží a ovocem.

Stanoviště

V lese ji příliš nenajdeme, protože zde žije především kuna lesní, se kterou se navzájem vyhýbají. Jejím oblíbeným prostředím jsou skalnatá území s vegetací, ale v čím dál, tím větší míře také okolí aglomerací a lidská obydlí, nebo jejich části, které nejsou pravidelně obývány - chaty, půdy, sklady, střechy a stodoly.

Mnozí majitelé staveb bezradně krčí rameny, když se tématem rozhovoru stane kuna skalní - nezvaný a bohužel dlouhodobý návštěvník jejich obydlí. Kuna skalní je tvor, který příbytky lidí navštěvuje, k nelibosti stálých obyvatel, velmi hojně. Jsou pro něj příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Pro lidi je tento fakt zárukou velkého hluku, ruchu a také zápachu, který dokáže bydlení značně znepříjemnit, a to především v nočních hodinách, protože kuna je živočich, který se realizuje nejvíce právě v noci. Kuna skalní dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby jako takové. V neposlední řadě je i nositelem různých onemocnění, co mohou člověka přímo i nepřímo ohrozit na zdraví. I proto je kuna skalní v domě nevítaným hostem, proti kterému by měl být včasně zahájený boj víceméně samozřejmostí.

Budete-li pátrat po tipech, jak na kunu skalní vyzrát, tak zjistíte, že drtivé procento doporučení vychází především z tzv. babských rad, které kolují mezi lidmi již několik generací. Zakročení proti kunám je pak realizováno s pomocí všemožných surovin a prostředků, jež jsou velmi snadno dostupné. Úspěch je však v takových případech nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás a naopak. Co tedy kunu dle babských rad odradí?

    výrazný parfém

    trus kočkovité šelmy

    psí chlupy

    chlupy z dravé zvěře

    lidské vlasy

    lesklé předměty rozvěšené kolem domu

    další ochočená kuna

    síra

    hlasitý zvuk

    vůně do auta (stromeček)

    naftalin

    čpavková voda

    přítomnost psa

V lese ji příliš nenajdeme, protože zde žije především kuna lesní, se kterou se navzájem vyhýbají. Jejím oblíbeným prostředím jsou skalnatá území s vegetací, ale v čím dál, tím větší míře také okolí aglomerací a lidská obydlí, nebo jejich části, které nejsou pravidelně obývány (chaty, půdy, střechy, stodoly).

Pokud se usídlí přímo v lidském obydlí, jedná se pro majitele o nemalý problém, a to hned z několika důvodů:

  1. Je to velice hlučný tvor, který navíc žije hlavně nočním životem, a proto může zařídit obyvatelům objektu mnoho bezesných nocí.
  2. Nejen, že znečišťuje objekt svými výkaly jako takovými, ale cíleně své území značkuje trusem a značně zapáchajícími výměšky svým žláz.
  3. Podobně jako mnoho jiných zvířat má velice ráda popelení, což vede k tomu, že na zahradách (byť neúmyslně) ničí mnoho rostlin tím, jak se v záhonech převaluje.
  4. Je to dosti hravý a nenechavý tvor, který rád řádí a ničí, co mu přijde do cesty. Příběhů kdy kuna skalní při svých hrátkách například zcela zničila zateplení střechy, najdete nespočet.
  5. Je to šelma, a tak se lehce stane, že ráno najdete kurník plný mrtvých slepic (pokud tedy máte kurník a slepice).
  6. Až nepochopitelná je obliba kuny v motorových vozidlech, respektive v gumových částech ukrytých v motorovém prostoru, jako jsou hadice, izolace kabelů a těsnění. Přes noc všechny tyto části rozkouše a vy nemáte sebemenší šanci kamkoliv odjet. O účtu za opravu nemluvě.

Zkrátka a jednoduše, její pobyt u vás je nejen dosti nepříjemný, ale může se také značně prodražit. Jediným plusem je snad to, že pochytá všechny hlodavce, kteří se u vás objeví.

Kuna v domě je problém, s nímž si neví rady spousta lidí, a tak je možné pořídit si i speciální výrobky, které mají za cíl vystrnadit kunu humánním způsobem. K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se tak řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Tyto odpuzovače mohou být akustické či ultrazvukové a lze je pořídit zhruba od 300 do 3000 Kč. V nabídce je také možné narazit i na spreje, pachové tyčinky nebo pachové ohradníky proti kunám.

Pomohou sklopce na kuny. Často jediným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklopců a živolovných pastí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například syrové vajíčko, makrela, kuřecí játra, křížaly. Mnohdy je ulovení kuny do sklopce víceméně jediná cesta, jak se jí opravdu zbavit, protože vůči ostatním možnostem může být imunní a odolná, nebo je dokáže překonávat. Zásadní pravidlo pro ulovení kuny skalní do sklopce je jednoduché. NIKDY se nesmí na sklopec ani na návnadu sahat holou rukou. Kuna skalní má vynikající čich a lidský pach ji dokáže na dlouhou dobu od sklopce odradit.

Na kuny platí jedině uzavření přístupových cest. Ano, jestliže se kuna nebude mít jak dostat do stavení, pak do něho nevnikne, takže v něm ani nebude přebývat. To však znamená velké úsilí v podobě důkladného prozkoumání všech možností, kterými by se, třeba i teoreticky, mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.

Problém není jen kuna v domě, ale také kuna v autě. Kuna má ráda teplo, a tak není nic neobvyklého, když ji objevíte i v prostorech okolo motoru, kde je však její přítomnost velmi nebezpečná. Kuna skalní zde totiž kouše hadičky a další součásti motoru, který tak dokáže zcela poničit. V neposlední řadě si sem kuna ráda tahá i zbytky od popelnic, kterými může celý prostor kompletně zaneřádit. Nemá totiž ráda pořádek, a tak ho ani sama není schopna vytvářet, ba naopak. I proto je její přítomnost v autě či domě tak snadno rozpoznatelná.

Kuna skalní je chráněná. Boj proti tomuto živočichovi je značně ztížen i tuzemskými zákony, které jí daly status chráněné šelmy, jejíž zabití je trestné. Pokud vás však otravuje už dlouho, přijde vám určitě vhod výjimka ze zákona, která kunu nechrání v období od 1. listopadu do konce února. V tomto období je možné se jí zbavovat všemi legálními prostředky. Vyvarujte se však použití želez, které jsou považovány za velmi trýznivý způsob likvidace, jenž je trestný po celý rok.

Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Je jen na zvážení každého, jaké prostředky boje zvolí.  Vůbec nejlepší je však důkladně zadělat i ty nejmenší otvory, kterými by se mohla kuna skalní do domu dostat. To je však pro mnohé nepředstavitelné, protože taková akce zabere spoustu času a někdy i financí. Pokud vás tedy kuna v domě trápí, nezoufejte, zkoušejte, co ji vystrnadí, a buďte trpěliví.

Jestliže chcete mít prakticky stoprocentní jistotu, že se kuny zbavíte, jednu si pořiďte. Takto řečeno to asi zní poměrně zvláštně, ale hned to osvětlíme. Kuna skalní se dá velice dobře ochočit a mnoho lidí ji běžně chová jako domácího mazlíčka.

Jde přitom o dvě věci. U kun existují přísná teritoriální pravidla a tam kde již jedna své teritorium má, tam se jiná neodváží. Ochočená kuna u vás doma nebude páchat neplechu, kterou jste vyčítali její nezvané sestře. Jedná se tedy o velice efektivní způsob, jak situaci vyřešit. Otázkou však zůstává, zda vám to za to stojí.

Jak si poradit, když kuna navštěvuje vaše auto a ničí kabely, hadičky a polstrování.

Pokud kuna vleze do motorového prostoru Vašeho auta často tam napáchá desetitisícové škody. Prakticky denně řešíme problémy s kunou v autě, bohužel oprava se může velice prodražit. V tom lepším případě se jedná "pouze" o tisícové škody na rozkousané zvukové izolaci kolem motoru. Kuna může však nevědomky zaútočit na Váš život, pokud prokouše důležité kabely elektroinstalace nebo hadičky.

Jak se kuny v motorovém prostoru zbavit? První možnost jsou zvukové odpuzovače, které však mohou svým zvukem znepříjemnit život nejen kuně, ale i Vám. Mnohem lepší možnost je ultrazvukový odpuzovač, který kuna velmi dobře slyší, člověk jej však nevnímá. Další možností jsou pachové odpuzovače kun, ale pozor ne všechny fungují. V některých případech se pouze jedná o lepivý nástřik motoru za který vás opraváři v servisu budou opravdu "milovat" a těšit se na vaši další návštěvu. Vhodné jsou tedy pouze "pachové" odpuzovače. U těchto odpuzovačů je třeba vždy pravidelně obnovovovat pachovou stopu jinak se kuna vrátí. Jsou přípravky, kde pachová stopa vydrží dva týdny, u jiných měsíc a u dalších klidně i půl roku. Poslední možností je zbavit se kuny jednou pro vždy a ulovit ji do sklopce, sklopce jsou živolovné pasti, které kuně neublíží a umožní vám ji vypustit do volné přírody. Jsou vyrobeny s jedním nebo dvěma vstupy. Aby sklopec správně fungovat NIKDY na sklopec ani na návnadu nesahejte holou rukou, kuna má výborný čich a sklopec by mohla ignorovat.

Kuna skalní je chráněná

Boj proti tomuto živočichovi je značně ztížen i tuzemskými zákony, které jí daly status chráněné šelmy, jejíž zabití je trestné. Pokud vás však otravuje už dlouho, přijde vám určitě vhod výjimka ze zákona, která kunu nechrání v období od 1. listopadu do konce února. V tomto období je možné se jí zbavovat všemi legálními prostředky. Vyvarujte se však použití želez, které jsou považovány za velmi trýznivý způsob likvidace, jenž je trestný po celý rok.

Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Je jen na zvážení každého, jaké prostředky boje zvolí.  Vůbec nejlepší je však důkladně zadělat i ty nejmenší otvory, kterými by se mohla kuna skalní do domu dostat. To je však pro mnohé nepředstavitelné, protože taková akce zabere spoustu času a někdy i financí. Pokud vás tedy kuna v domě trápí, nezoufejte, zkoušejte, co ji vystrnadí, a buďte trpěliví.

 

KS-01

 010425o3

Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem 'Upravit nastavení' a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.