Krtek na zahradě?
Krtek obecný - Talpa europaea
Krtičince asi známe každý, ale jak vůbec vypadá tvor, který je tvoří a ničí nám tak naší pečlivě udržovanou zahrádku? Zajímá Vás o něm zjistit více? Čtěte dál.
třída |
savci - Mammalia |
---|---|
řád |
hmyzožravci - Insectivora |
čeleď |
krtkovití - Talpidae |
rod |
krtek - Talpa |
druh |
krtek obecný - Talpa europea ( Linnaeus, 1758) |
Vzhled
Válcovité tělo pokryté černou srstí, velké přední nohy otočené do stran a přizpůsobené tak hrabání. Na hlavě vyniká pouze růžový rypákovitý čenich. Tak vypadá krtek obecný - hmyzožravec, který většinu svého života stráví ve tmě pod zemí. Proto téměř nevidí a neslyší. Vzácně se vyskytují i bílí a žlutí krtci.
Rozšíření
Krtek je rozšířen prakticky po celé Evropě i Asii. U nás se vyskytuje zhruba do nadmořské výšky 500 m. Známé krtičince můžeme nalézt na loukách, zahradách, polích a listnatých lesích.
Způsob života a potrava
Jak již bylo řečeno, krtek žije většinu svého života v podzemí, kde si vyhrabává větvené chodby. Ve svých chodbách se pohybuje velice jistě a rychle.
Krtkův labyrint se skládá z jedné hlavní chodby, která vede od pelíšku, který je důkladně ukrytý pod kořeny stromů, až k místu, kde se nachází potrava. Tato cesta zpravidla nebývá označena krtičinami. Lze jí však poznat tím, že zde uvadají rostliny více než v okolí. Ostatní chodby vesměs ústí zpět do hlavní chodby. Mimo těchto chodeb najdeme v krtkově labyrintu i takzvanou tajnou chodbu, která vede do hloubky a po čase také ústí do hlavní chodby.
Pokud se tento na první pohled neohrabaný tvor dostane na zem, dokáže i zde poměrně rychle pelášit. Je také velmi dobrým plavcem. Krtek je známý tím, že sní poměrně hodně potravy. Nejradši má žížaly, ale nepohrdne ani hmyzem, hmyzími larvami, či hlemýždi. Svá loviště krtek navštěvuje několikrát denně
Rozmnožování
Hnízdní komůrka se nachází pod velkou krtičinou. Jedná se o hnízdo postavené ze suchého listí a lišejníku. Matka je březí asi 4 týdny. Jednou až dvakrát ročné porodí až šest mláďat, která kojí asi pět týdnů. Krtci pohlavně dospívají po roce života.
Ochrana
Krtek je indikátorem bujného života v půdě, kde se vyskytuje. Živí se totiž živočichy, kteří svým okusováním kořenů rostlin škodí na našich zahradách a polích. Jediná věc, kterou škodí na zahradě krtek mohou být jeho chodby, které mohou kořeny odříznout od výživné půdy. Tyto škody jsou však minimální oproti škodám, které mohou napáchat například slimáci či hmyz, a proto bychom si měli rozmyslet zda krtka ze zahrady vyhostíme či nikoli.
Tento druh není pro svoji hojnost zvlášť legislativně chráněn.
Odpuzovač krtků OdK-H2 s náhodně se měnícím zvukem
Vysoce výkonný zvukový a vibrační odpuzovač-plašič krtků, hryzců, rejsků a hrabošů.
V ceně přístroje 6 kusů alkalických baterií DURACELL R14
Akustický elektronický odháněč krtků a hryzců, určený pro aplikaci do půdy. Odhání polní myši, krtky, hryzce a hraboše.
POPIS PŘÍSTROJE
Přístroj odhání kromě krtků a hryzců i běžné drobné drobné hlodavce. Je vodotěsný a proto je vhodný na zahrady, trávníky, do parků, na golfová hřiště a do jiných libovolných krytých i venkovních prostorů. Vydává přelaďované, nepravidelně dlouhé slyšitelné tóny s nepravidelně dlouhými přestávkami
Účinně působí do vzdálenosti až 12m (cca. 700m2 )